hz-muhammed.net .::. www.hz-muhammed.net ; İslam Peygamberi, Hz. Muhammed (sav) hakkında hazırlanmış bir site. Bu sitenin hazırlanış amacı Peygamberimiz (sav)'i birçok yönüyle tanıtmak, onun ahlakını örnek alan insanlardan oluşan bir topluluğun ne kadar ü
     

Kutlu Doğum Coşkusuna İngilizler de Ortak Oldu

   

İngiltere’de yaşayan Türk Müslümanlar, Kutlu Doğum coşkusunu İngiliz halkıyla paylaştı. Ülkenin Müslüman yoğunluğunun en fazla olduğu şehirlerinden birisi olan Leicester’da düzenlenen Mevlit Kandili Kutlama Programı’nda katılımcıların çoğunluğunun yerli ve Müslüman olmayan halktan olması dikkati çekti.

Dinlerarası Diyalog Derneği tarafından düzenlenen programda Leicester’da bulunan İslam Vakfı’nın eğitim görevlilerinden Dr. Ataullah Sıddıki ve gazetemiz köşe yazarlarından Kerim Balcı birer tebliğ sundu. Dr. Sıddıki konuşmasında Hz. Peygamber’in hayatından örneklerle nasıl bir rahmet peygamberi olduğunu anlatırken, Balcı peygamberlerin ‘insan’ olmalarının rahmete bakan yönünü tartıştı. Konuşmaların yanı sıra Evrensel Rahmet Vakfı’nın hazırladığı bir sunumun izlenildiği programda katılımcılara yine aynı vakıf tarafından hazırlanan birer hediye paketi de dağıtıldı.

Manchester’da faaliyet gösteren Eğitim ve Diyalog Vakfı’nın düzenlediği Mevlit Kandili programı da Manchester Üniversitesi’nde gerçekleşti. Programda sonradan Müslüman olmuş insanların eğitimi ve diğer problemleri ile ilgilenen Yeni Müslümanlar Platformu’nun Başkanı Betül El-Toma ‘Hz. Peygamber’in Batı dünyası üzerindeki etkisi’ konulu bir konuşma yaptı. Manchester şehri yeni dönem belediye başkanı olan Muhammed Afzal Khan’ın da kısa bir konuşma yaptığı programda davetliler Türk mutfağının lezzetleri ile de tanışma imkanı buldu. Eğitim ve Diyalog Vakfı yetkilileri katılımcılardan gelen yorumların bu tür programların daha sıklıkla yapılmasının bir ihtiyaç olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Her iki programa da davetli olan ancak sağlık sorunları sebebi ile katılamayan Fethullah Gülen Hocaefendi gönderdiği kutlama mesajında, peygamberlerin insanlığın saadetinin sadece manevi yönleriyle değil, maddi yönleriyle de alakalı olduğunu kaydetti. Gülen’in mesajında Hz. Muhammed’in (sas) mesajının medeniyetin gelişimine paralel olarak en son ve en gelişmiş bir mesaj olarak geldiği vurgulandı. (Mustafa Yeşil, Londra)